czwartek, 21 maja 2015

Dzieci z Bullerbyn / Teatr Baj Pomorski z Torunia

żadne komputery
żadne tablety
żadne twittery i inne bajery

dzieci - na podwórka! 

odkurzamy trzepaki
rysujemy kredą po chodnikach
rzucamy kamykiem i gramy w klasy
skaczemy w gumę? 
a może gramy w nogę? 

raz, dwa, trzy - Baba Jaga patrzy!

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 - szukam!

Krowo, krowo, jakie dajesz mleko? 
Zielone, różowe, niebieskie, białe - czarne!!!

w policjantów i złodziei, w kotka i myszkę, w sklep, w dom, w szkołę

Gąski, gąski do domu! 
Boimy się! 
Czego?
Wilka złego!

Wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy - SOS, wściekły pies.

###



2 czerwca, wtorek / 10.00 / "Dzieci z Bullerbyn" Teatru Baj Pomorski z Torunia / Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / spektakl konkursowy

Historia opowiada o sile jedności małych mieszkańców Bullerbyn (co w tłumaczeniu na język polski oznacza Hałasowo), którego pierwowzorem jest miasteczko Vimmerby. Szóstka dzieci (nagle pojawia się siódme) mieszka na wsi złożonej z zaledwie trzech domostw. Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Olle wspólnie odkrywają zalety współpracy i - po prostu - bycia razem. Uczą się także tolerancji wobec siebie. Astrid Lindgren stworzyła dzieło literackie, będące afirmacją niczym nieskrępowanej, beztroskiej zabawy. Podążając za przesłaniem autorki, Konrad Dworakowski stworzył spektakl pozwalający rodzicom zrozumieć myślenie dziecka, a przez to zbliżyć się do ich świata. Jednocześnie historia przeniesie widzów w przestrzeń wspomnień - krainę lat dziecinnych, za którą tęskni przecież każdy dorosły. Rodzinna podróż do teatru jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Scenariusz napisano w taki sposób, by uświadomić dorosłym, jak łatwo obudzić w sobie naturę dziecka.

W "Dzieciach z Bullerbyn" istotna jest zbiorowość, dlatego na scenie prawie przez cały czas będą obecni aktorzy, przykuwając wzrok dzieci i tworząc nie małe zamieszanie. Przedstawienie nie jest wyłącznie konturem wydobytym z książki. Na potrzeby stworzenia spektaklu twórcy szukali własnych wspomnień, doświadczeń i współczesnych kontekstów, które pomogły uwypuklić charakter postaci i wzbogacić opowieść. Zaakcentowano również temat niezbyt eksponowany w literaturze dla dzieci - starość. 

reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
obsada: Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Edyta Sobczyńska, Dominika Miękus, Mariusz Wójtowicz, Andrzej Korkuz, Krzysztof Parda, Witold Chmielewski (gościnnie)
spektakl dla dzieci od 6. roku życia

~*~
zdjęcie wykonał Łukasz Piecyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz