poniedziałek, 18 maja 2015

Całe królestwo Króla / Teatr Animacji w Poznaniu

Całe królestwo Króla
dramat filozoficzny w 1 akcie 

KRÓL
Rządzenie jest zarazem trudne i nudne. Trudne, bo musisz myśleć za innych, troszczyć się o ich dobro, a także słuchać podszeptów sepleniących doradców. Nudne, bo codziennie musisz się naradzać, co należy zrobić następnego dnia, wstawać wcześnie rano i kłaść się jako ostatni, aby poddani mogli zasnąć spokojnie. 

CIEŃ
To, co mówisz, jest zarazem radosne i smutne. Troszczysz się o swoje królestwo, dbasz o swoich poddanych, podejmujesz rozsądne decyzje, ale twoje serce przypomina samotne drzewo.  Posiada stabilny pień i głęboko zapuszczone korzenie, ale korona nie przepuszcza promieni słonecznych.

KRÓL
Co mam zrobić, aby dostrzegać to, co tak trudno przeoczyć?

CIEŃ
Musisz odnaleźć podobne swemu sercu drzewo, położyć się pod nim i spojrzeć w zamkniętą koronę. Wsłuchać się w śpiew ptaków, poczuć wiatr na twarzy i zapachy, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Otwórz serce, a korona wpuści światło. Nic więcej nie trzeba robić. 

###


30 maja, sobota / 10.00 / "Całe królestwo Króla" Teatru Animacji w Poznaniu / Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi / spektakl konkursowy

Królestwo - morze, ryby, ptaki, drzewa, zwinny kot, słońce, rozgwieżdżone niebo - wyłania się z mgły. Król prowadzi niespieszne rozmowy, przygląda się światu, uczestniczy w zdarzeniach drobnych i ważnych. Spotkania z naturą uczą go pokory, uważności, dystansu do siebie, ale i czerpania radości, przyjemności ze spraw najprostszych: wygrzewania się w słońcu, śledzenia lotu mewy...

I chociaż momentami Król czuje się dumnym władcą, równym słońcu, niebu i morzu, to przecież z nauki o mądrym współistnieniu wszystkich istot i spraw we wszechświecie potrafi wyprowadzić dobre wnioski o potrzebie harmonii i rytmu w całym królestwie. Cień podążający za nim przypomina: "wszystko ma swą drugą stronę". 

Poetycki, filozoficzny tekst Heinza Janischa przeniósł na język obrazów Marcin Jarnuszkiewicz. Przygotował niezwykły spektakl, w którym może się przejrzeć każdy: dziecko i dorosły, bo przecież każdy z nas może i powinien nauczyć się uważnego patrzenia na swoje królestwo. 

reżyseria: Marcin Jarnuszkiewicz
scenografia: Marta Zając i Marcelina Jarnuszkiewicz
muzyka: Mateusz Dębski
reżyseria światła: Prot Jarnuszkiewicz
obsada: Magdalena Dehr, Julianna Dorosz, Sylwia Koronczewska-Cyris, Marek A. Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Marcin Ryl-Krystianowski
spektakl dla dzieci od 5. roku życia

~*~
zdjęcie wykonał Prot Jarnuszkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz