poniedziałek, 25 maja 2015

Bezirk Białystok / Wydział Lalkarski AT w Białymstoku

Kim jest bohater? 

Zauważamy go pomiędzy stronami książki, rozpoznajemy po heroicznych czynach zapisanych na taśmie filmowej oraz spotykamy się z nim twarzą w twarz - w teatrze. 

Czy w codziennym życiu można znaleźć bohatera?

Może to być każdy z was - gdy pomożecie starszej pani zanieść zakupy ze sklepu do domu, a panu o lasce wejść bezpiecznie do autobusu. Bezdomnemu kotu dacie miskę wody w upalny dzień, a z kolegą lub koleżanką rozwiążecie problem, który ich od dawna nurtował. 

Ale są różne czasy, a wraz z nimi różni bohaterowie. W czasie wojny ciężko było rozróżnić dobro od zła, a wybory, których dokonywano, były o wiele trudniejsze i decydowały o dalszym życiu lub śmierci. Getta żydowskie były miejscami, z których trudno było się wydostać i zawołać o pomoc. Ale miały też swoich bohaterów. A ich nieme historie wreszcie odzyskały głos. 

###


3 czerwca, środa / 12.00 / "Bezrik Białystok" Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku / Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90 / spektakl konkursowy

"Bezirk Białystok" to historia oparta na faktach. Tłem historycznym dla przedstawionych wydarzeń jest 1943 rok, kiedy to Białystok znajdował się pod kontrolą III Rzeszy. W sierpniu tegoż roku w getcie białostockim wybuchło powstanie, które zakończyło się klęską walczących w nim Żydów. Niedługo później getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańców wywieziono do obozów koncentracyjnych. 

Inspiracją do tworzonych przez studentów postaci byli:

Icckok Malmed - polski Żyd, bohater getta białostockiego. Oblał kwasem solnym żołnierza SS, a następnie na skutek groźby masowej egzekucji Żydów, dobrowolnie oddał się w ręce narodowych socjalistów. 

Mordechaj Tenenbaum - uczestnik żydowskiego ruchu oporu w Wilnie i getcie warszawskim oraz przywódca powstania w getcie białostockim. 

Izaak Celnikier - polski malarz, rysownik, grafik i rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia. Po wybuchu II wojny światowej uciekł do Białegostoku, gdzie w 1941 trafił do białostockiego getta. 

Studentów zainspirowała także legenda o golemie. 
W tradycji żydowskiej jest to istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy rozumiejącej neszama, a zatem również zdolności mowy. Golem był tworzony, aby w sytuacjach zagrożenia bronić ludności żydowskiej. Według jednej z wersji legendy, po obronie Żydów przed atakami ludności, Golem wpada w szał i zaczyna mordować tych, którym służył. 

! po spektaklu zapraszamy na warsztat tworzenia historii - prowadzenie Stowarzyszenie HaMakom !

opieka pedagogiczna: prof. Wiesław Czołpiński, mgr Agnieszka Makowska
światło i muzyka: Magdalena Dąbrowska oraz Milena Kobylińska
lalka: Martyna Kania (ASP w Krakowie)
obsada: Cezary Jabłoński, Jakub Klimaszewski, Mateusz Krzyżewski, Rafał Pietrzak
spektakl dla widzów od 13. roku życia

~*~
zdjęcie pochodzi ze strony Wydziału Lalkarskiego AT w Białymstoku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz